Birçok dilde Ay’ımız için güzel isimler var. İtalyanca, Latince ve İspanyolca’da “Luna”, Fransızca’da “Lune”, Almanca’da “Mond” ve Yunanca’da “Selene”dir.

Ay muhtemelen birkaç milyar yıl önce Mars büyüklüğünde bir cismin Dünya ile çarpışmasından sonra oluşmuştur. Dünya’nın Ay’ı , şimdiye kadar insanların ayak bastığı Dünya’nın ötesindeki tek yer .

AYIN UZAKLIĞI

Ay’ın uzaklığını paralaks yöntemini kullanarak ölçmek mümkün. Ay ortalama 384.400 kilometre uzaklıktadır . Ay’ın yörüngesi bir elipstir ve bu yörünge oldukça basıktır; yani pek dairesel değildir. Ay yer beri noktasında ya da diğer bir deyişle Dünya’ya en yakın konumda yaklaşık 363.000 km olurken, yeröte noktasında yani en uzak konumda ise 405.500 km uzaklıkta bulunur.

AY’IN BÜYÜKLÜĞÜ

Dünya’dan Ayın iki karşıt kenarına iki ışın çizersek, aradaki açı o cismin açısal büyüklüğünü verir (yaklaşık 0,5 derece) ve Ay’ın uzaklığını biliyorsak küçük açı formülünden Ay’ın çapını 3.476 km bulabiliriz.

AY’IN DÖNMESİ VE DOLANMASI

Ay , Dünya’nın etrafındaki dönüş hızıyla aynı hızda döner buna senkron dönüş denir, bu nedenle aynı yarım küre her zaman Dünya’ya bakar. Keşiflerden önce Ay’ın arka yüzü bilinmediğinden Ay’ın göremediğimiz yüzünü ‘karanlık taraf’ olarak adlandırmışlar.

Ay , 27 Dünya gününde Dünya’nın etrafında tam bir yörünge yapar ve aynı oranda veya aynı sürede döner veya döner. Bizim bakış açımızdan Dünya da hareket ettiğinden Güneş’in etrafında dönerken kendi ekseni etrafında da döndüğünden Ay 29 günde bir bizim yörüngemizde dönüyormuş gibi görünür.