Planetaryum Nedir?

Planetaryum (Uzay Küresi), geleneksel olarak yıldızların, gezegenlerin ve diğer gök cisimlerinin görüntülerinin yansıtıldığı bir ekran olarak kullanılan yarım küre kubbeli bir tavanla inşa edilmiş uzay tiyatrosudur .Özellikle Astronomi alanında popüler kullanımı olmakla beraber diğer bilim alanlarında üretilmiş içeriklerle de kullanım imkanı sunmakta. Popüler bilimi eğitici ve eğlenceli bir şekilde sunar.

Araştırmalar, iyi tasarlanmış sürükleyici ortamların kavramları daha iyi ilettiğini, öğrenmeye daha fazla ilgi yarattığını ve daha etkili olduğunu göstermektedir.

Hiç gece gökyüzüne bakıp titreyen mücevherler karşısında büyülendiğinizi hissettiniz mi? Yıldızların gece boyunca dans ettiğine şahit oldunuz mu? Kozmos ve sahip olduğu her şey, var olduğu günlerden beri İnsanoğlunu büyülemiştir. Tüm kültürler göklerin haritasını çıkarmaya, bu göksel varlıkların yollarını çizmeye çalıştılar. Antik Çinli ve Maya astronomlarından günümüze Hubble teleskopları ve büyük gözlemevleri, evreni anlama çabasına devam ediyor. Uzay Küresi( Planetaryum) ile gökyüzünü başucunuza getirebilirsiniz. Yıldızlar ve takımyıldızlar galakside yol alırken gezegenleri çizin ve takip edin. Gerçek zamanlı simülasyon ile gökcisimlerinin anlık haraketini görebileceğiniz gibi uzay küresi ile zamanı ileriye sarabilir, gökyüzü değişimine şahit olabilirsiniz. Hatta geriye doğru seyahat edebilir ve atalarınız on yıllar veya yüzyıllar önce gördüğü gökyüzünü görebilirsiniz.